יגאל לנדאו על ענף הגז בוועידת האנרגיה: "הציבור מפסיד 1.5 מיליון ש"ח בשעה"

במסגרת פאנל בוועידת האנרגיה של כלכליסט שנערכה במלון הילטון תל אביב, התייחס מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו, לבעיות שמהן סובל תחום הגז במדינת ישראל. כשנשאל לנדאו אם השחקנים שכבר היו בדלת הוברחו על ידי המדינה, הוא השיב: "בעוד 10 שנים מהיום, כשיסתכלו על התקופה הזו, יגידו 'איזו מדינת חלם, על מה הם התווכחו?'. יש כמויות גז אדירות בים הישראלי שטרם התגלו. במקום להזמין חברות זרות ומפעילים שישקיעו כאן, ומדובר בסיכון כספי ובאי ודאות, מערימים קשיים".

"הגז נמצא. יש הרבה מחקרים שמראים שיש פה פוטנציאל גז ענק. זה לא רק תמר ולוויתן – תמר הייתה התגלית הגדולה הראשונה. אנחנו מפסידים עוד הרבה גז מפני שהוא נשאר באדמה. אם היו הרבה מפעילים והרבה שדות מפיקים, כל סוגיית מספר הספקים לא הייתה קיימת, לא היה ויכוח והעיכובים היו נמנעים", ציין יגאל לנדאו.

יגאל לנדאו בפאנל בוועידת האנרגיה"היו לא מעט ניסיונות נוספים של חברות אחרות וגם כאן הסטטיסטיקה עובדת. לפעמים קידוחים לא מצליחים ולכן צריך לקדוח שוב ושוב. ההשקעות האדירות דורשות מקסימום ודאות. מספיק שיש אי ודאות בתוצאות הקידוח ואי ודאות טכנולוגית. אי אפשר להוסיף על זה גם אי ודאות רגולטורית, כי באותו רגע החברות לא באות".

"אנחנו לא חיים בחלל ריק. הממשלה מנתבת ומובילה, הרגולטורים פועלים על פי חוק וצריך לנצח על התזמורת הזו. עד שזה לא ייעשה, ההפסד הוא שלנו. כדי לתמצת את זה למספרים, הפסד הכנסה למדינה של מיליארד שקל בחודש הם מיליון וחצי שקל לשעה, הכנסות לקופת המדינה – לטובת הסייעת השלישית בגן, לזקנה במסדרון בבית החולים ולרווחת מעמד הביניים והבעיות הנוספות במדינה".

"התסריט האידאלי מבחינתי – הסרת כל חסם כדי להביא חברות זרות", סיכם יגאל לנדאו. "גם המגבלה על הייצוא מהווה חסם. לו בתסריט האידאלי לא הייתה מגבלה על ייצוא, הדבר היה גורם דווקא לעודף גז. חברות זרות היו באות, קודחות ומוצאות גז, היה ייצוא ללא הגבלה. במצב אידאלי כזה, בשל עודף הגז, מחיר הגז המקומי היה יורד, כל זאת ללא התערבות רגולטורית, חסמים ומגבלות".

פורסם בקטגוריה וידאו, חיפוש גז ונפט, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.