יגאל לנדאו: "אנחנו מתפללים שההיגיון יחזור למחוזותינו"

להלן חלק מהדברים שאמר יגאל לנדאו בראיון לגל"צ עם אילנה דיין אשר שוחחה איתו על מתווה הגז. יגאל לנדאו טוען כי נובל אנרג'י היא מה שמדינת ישראל צריכה והיא לא מהווה בעיה. למעשה, בלעדי נובל אנרג'י, הגז יישאר באדמה. קראו את המשך הראיון:

אילנה דיין: "אני רוצה להחזיר אותך לשלב שבו דייויד גילה מציג את המתווה שלו ונובל מאיימת לפנות לבית משפט בארה"ב ולעכב את פיתוח המאגר. מה אתם עושים באותו שלב?"

יגאל לנדאו: "אנחנו מתפללים שההיגיון יחזור למחוזותינו. אנחנו מזדעזעים מכך שהממונה על ההגבלים העסקיים חוזר בו מהסכמות קודמות בסוף דצמבר, ומסתכלים בעיניים כלות כיצד הזמן הולך וחולף, ועוד חצי שנה נוספת עד היום מתבזבזת ולא ניתן להתחיל את ההשקעות האדירות הנדרשות לפיתוח לוויתן".

אילנה דיין: "אז איך אתה מסביר את זה שגם אז, באותו שלב, עם כל האיומים והעיניים הכלות והתובנה שלכם, של נובל ושל דלק שדייויד גילה עושה משהו שלא ייעשה – לא נובל הלכה ולא תשובה?"

יגאל לנדאו: "הבענו את זה ואמרנו שנובל מתנהגת במלוא האחריות. נובל מחויבת לבעלי המניות שלה, ואנחנו השקענו יחד עם נובל למעלה ממיליארד דולר בלוויתן עד היום. הכסף כבר מושקע, אבל צריך להשקיע עוד 6 מיליארד דולר נוספים. אנשים לא קולטים את גודל הסכום הנדרש ואת הסיכון הטכנולוגי שקשור אליו".

אילנה דיין: "דבר אחד אנשים כן מבינים: יש אינטרס עסקי שנובל תישאר ותפתח את לוויתן, אבל הוא לא בהכרח עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי שייכנסו עוד שחקנים לשוק בזמן קצר עוד יותר, ושהמחירים יהיו נמוכים יותר מזה שמונופול יכול להנהיג."

יגאל לנדאו: "בואי נחשוב יחד: איך נגרום לכך שייכנסו עוד שחקנים לשוק? הידע והניסיון הנדרשים הם עצומים. יש חברות בינלאומיות ועובדה שהן הולכות ללבנון, לקפריסין ולמקומות אחרים. למה הן לא באות לכאן? השאלה צריכה להיות איך מדינת ישראל מאפשרת לחברות בינלאומיות לבוא ולקדוח? אלו אינטרסים עסקיים, זה נכון – החברות הבינלאומיות הגדולות לא חייבות לנו שום דבר ואם מדינת ישראל לא תיצור תנאים, כמו שהיא יצרה למשל לאינטל ולחברות רב לאומיות אחרות, הן פשוט לא תבאנה – הגז יישאר באדמה ואנחנו נמשיך להתווכח אחד עם השני".

האזינו לראיון המלא:

פורסם בקטגוריה אזכורים בתקשורת, חיפוש גז ונפט, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.