יגאל לנדאו בכנס פסגת ת"א 100: "הוויכוח עולה למדינה מיליארד ש"ח בחודש"

פורסם ב-7/7/2015

מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו, השתתף בתחילת חודש יולי 2015 בפאנל תחת הכותרת "המשך שליטת המונופול או גן עדן צרכני?", במסגרת כנס פסגת ת"א 100 של כלכליסט.

במהלך הכנס, טען יגאל לנדאו כי "יש חוסר הבנה אדיר של כל התעשייה. דיברו לפניי בפאנל על העלויות הבלתי נתפסות של הפיתוח. ההחלטה לגבי פיתוח או אי פיתוח לוויתן היא לא של הממשלה או של היזמים. היא של הגופים הממנים, וכשיש אי ודאות, אף אחד לא יממן 6 מיליארד דולר".

"לגבי ה'מונופול' – המדינה יצרה אותו", הבהיר לנדאו. "כשלא היה גז, לא הייתה בעיה: קנו סולר, מזוט, גז ממצרים ופחם. תגלית תמר היא דבר שנוצר יש מאין ואני מקווה שיהיה ניתן ליהנות מפירות לוויתן מתישהו. במקום להמשיך מומנטום אדיר שהיה כאן עם תגלית תמר ולהביא חברות בינלאומיות לישראל, כך שנושא ה'מונופול' היה מיותר לחלוטין ולא היה קיים – הלכו והכו בראש. הבעיה בששינסקי הייתה שינוי כללי המשחק בדיעבד".

דבריו של יגאל לנדאו, מתוך הכתבה בכלכליסט

דבריו של יגאל לנדאו, מתוך הכתבה בכלכליסט

"אנחנו כבר היינו בביזנס הזה", ציין יגאל לנדאו. "אבל אנשים שמגיעים מבחוץ, ממדינות שונות, מביטים על ודאות משקית. הם יכולים לבחור באיזה אזור להשקיע, והיה מרתיע להשקיע פה. גם מגבלת הייצוא חיזקה את נושא ה'מונופול' מכיוון שגם זה הרתיע. השוק הישראלי קטן מאוד בסך הכל. צריך להבין ששוק הייצוא הוא השוק העיקרי לקופת המדינה ולאזרחים. הגבלת הייצוא חיזקה את המונופול ומונעת שחקנים נוספים. למעשה המדינה יצרה את הבעיה ועכשיו מנסים למצוא מתווה שהוא עקום לגמרי".

כשנשאל מה יגיד בשימוע הציבורי, השיב יגאל לנדאו: "בכל שעה שאנחנו נמצאים כאן, מדינת ישראל מפסידה הכנסה של מיליון וחצי שקל. כל הוויכוח הזה עולה לקופת המדינה מיליארד ש"ח בחודש. זה כמו 6% מע"מ. אפשר להוריד את המע"מ ב-6% רק מהכנסות המדינה מייצוא הגז – ואנשים לא מבינים את המחיר היקר הזה. זה בלתי נתפס לחלוטין".

פורסם בקטגוריה אזכורים בתקשורת, וידאו, חיפוש גז ונפט, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.